Co je to obrábění

Kovovýroba se dělí na několik odvětví, kdy jedním z nich je také obrábění – technologický proces, při které se vytváří požadovaný tvar obráběného předmětu v konkrétních rozměrech, v daném stupni přesnosti. A to samozřejmě tak, že se odebírá materiál. V porovnání s jinými procesy, jež naplňují kovovýrobu, je to zcela ojedinělý proces. I když mnohé společnosti zůstávají u zastaralých procesů, nové společnosti zastávají spíše novější principy, které slibuje kapku kvalitnější výsledky.

Tradiční nebo netradiční

Jak již bylo zmíněno, obrábění nyní rozdělujeme na dvě alternativy, a sice na tradiční obrábění a také na netradiční obrábění. Zatímco nějaké společnosti nedají dopustit na starou známou klasiku, jiné preferují modernější alternativy slibující kvalitnější a přesnější výrobky.

Do tradičních způsobů patří ruční obrábění, také třískové mechanické obrábění nebo řezání. Do netradičního zase spadá elektrojiskrové obrábění, chemické obrábění nebo také obrábění světelným paprskem čili laserem nebo vysokotlakým proudem vody.

Když se řekne ruční obrábění

Zejména tradiční metody obrábění bychom mohli ještě rozebrat na několik alternativ. Existuje například ruční obrábění, do kterého spadá pilování nebo zaškrabávání. Při pilování se používají hlavně pilníky nejrůznějších délek, tvarů a hrubosti, u zaškrabávání se dosahuje pomocí takzvaného škrabáku co nejkvalitnějšího povrchu obráběné plochy.

Když se řekne třískové obrábění

Za zmínku stojí také detailnější rozdělení třískového obrábění, které bychom dále mohli rozdělit například na soustružení, frézování, dále také vrtání a vystružování. Jednotlivé druhy se liší tím, jaké stroje používáme a jak se při nich jednotlivé stroje vlastně chovají.

Mezi další druhy třískového obrábění dále spadá řezání, hoblování, obrážení nebo také broušení. V tomto případě rozlišujeme dále broušení nakulato nebo naplocho.

 

Další články o obrábění:

Metody obrábění

Znáte základní druhy obrábění kovů?

Co hraje rolu při výběru firmy na obrábění kovů?

Tři způsoby ručního obrábění kovů

Obrábění pomocí CNC strojů, jak to funguje?

obrábění kovů

Jsme hlavním výrobcem
zahradního nářadí Gardena

gardena-logo

Patříme do skupiny
Husqvarna Group

husqvarna-group-logo