Broušení nožů

Brusírny nářadí jsou velmi žádané a broušení nožů jakéhokoliv nářadí je v současné době hojně robotizované. Využívají se dva typy broušení a to buď na kulato, nebo na plocho. Brusírny jsou vysoce specializované a zabývají se broušením veškerých typů obráběcích nástrojů, kam patří zejména dřevoobráběcích a kovoobráběcích nástroje. Zabývají se ale i broušením nožů pro lékaře, nástrojů pro polygrafický, gumárenský či potravinářský průmysl. Brusírny často využívají i kuchaři pro broušené kuchyňského náčiní a zahradní společnosti na zahradnické nářadí. Jednou z vysoce specializovaných brusíren je také společnost STEELTEC.CZ s.r.o.

Broušení na plocho

Broušení nožů na plocho si asi dovede představit každý. Naplocho se brousí nejen nože, ale využívá se u finálního zpracování střižných nástrojů a také tvarové broušení. Brousí se veškeré materiály včetně tvrdokovu s vysokou přesností.

Broušení na kulato

Broušení na kulato se používá k přesnému obrábění vnějších i vnitřních válcových, kuželových a také tvarových ploch. Používá se na hřídele, čepy, náboje a jiné součásti rotačního charakteru. Brousí se podélným i zápichovým způsobem. Broušení nožů, nástrojů i částí probíhá u nářadí z oceli, litiny i nástrojové oceli.

Broušení nožů a nástrojů na dřevo

Mezi nejčastěji broušené nástroje pro obrábění dřeva patří kotoučové pily, kde se dá provést renovace formou srovnání a prohloubení zubů a takzvané šraňkování. Při tom probíhají i úpravy upínacích otvorů. Brousí se také kotoučové pily s SK plátky, tedy vidiové, kde se brousí na techniky rovný zub, střídavě šikmý zub, trapézový zub či dutý zub. Pila je také pročištěna včetně těla od zbytků řezaného materiálu, vyvrtání unášecích otvorů, letování vylomených SK plátků, broušení boků zubů a u rozmítacích pil i vyklízecích zubů. Mezizubové mezery se prohlubují. Přebroušení probíhá i u pil pásových, řetězů i ručních pilek.
Přebrousit se dají také frézy na dřevo, obyčejné, HSS i s SK plátky, sady fréz na výrobu oken a dveří, frézovací hlavy s výměnnými HSS i HM noži a stopkové frézy. Broušení nožů zahrnuje i hoblovací nože včetně vybroušení drážek, hoblíky a dláta. Brousit se dají i vrtáky hadovité, dlabací, kolíkovací i ploché včetně sukovníků, záhlubníků a zátkovníků.

Broušení nožů a nástrojů na kov

U kovoobráběcích nástrojů probíhá nejčastěji broušení nožů u kotoučové pily včetně odlehčení zubů, pily celistvé i segmentové a frézy na kov ve všech jejich variantách jako jsou čelní válcové, kotoučové, modulové, odvalovací i stopkové frézy a frézy na klíče. I sem spadá broušení vrtáků a to i pro CNC stroje, navrtáváků i závitníků. Patří sem i závitová očka, výstružníky, výhrubníky a soustružnické nože.Broušení nožů probíhá i u klasických nástrojů jako jsou kleště a nůžky na plech.

broušení nožů

Jsme hlavním výrobcem
zahradního nářadí Gardena

gardena-logo

Patříme do skupiny
Husqvarna Group

husqvarna-group-logo