České strojírenství a kovovýroba stále na vysoké úrovni

České strojírenství a kovovýroba dlouhé roky čelí nízkému zájmu ze strany pracovníků. A je to velká škoda. I když už nemluvíme o oborech, které by byly považovány za tahouny české ekonomiky, na stavu této stránky naší země mají opravdu obrovský podíl. A i když obě odvětví zůstávají na velmi vysoké úrovni dlouhé roky, nízký zájem začíná pomalu, ale jistě úroveň obecně snižovat.

Významné, ovšem tradiční průmyslové odvětví

Kovovýrobu i strojírenství zařazujeme mezi významné, leč do jisté míry tradiční odvětví zpracovatelského průmyslu. Do určité doby se jednalo o tahouna české ekonomiky, ovšem tento post aktuálně obsazuje automobilový průmysl a strojírenství společně s kovovýrobou jsou v těsném závěsu.

Je důležité konstatovat, že zmíněné obory nefungují jenom samy za sebe, ale také jsou důležité pro rozvoj dalších odvětvích. Obráběcí i tvářecí stroje či výrobní procesy, ke kterým ve firmách zaměřujících se na zmíněná odvětví působí, produkují věci nezbytné k vykonávání dalších profesí.

Je tedy víc než skvělé zjištění, že tento pomyslný základ mnoha oborů je na tak vysoké úrovni. A zároveň je trochu smutné zjištění, že s klesajícím zájmem o obor bude pravděpodobně klesat i jeho úroveň, jak predikují analytici.

Na všechno jsou kladeny vysoké nároky

Nejen na samotné obory jsou kladené vysoké nároky. Nároky se do jisté míry kladou i na samotné stroje, které se v tomto odvětví využívají. Vezměme si obráběcí stroje, které musí postupně procházet obměnou, aby splňovaly to, co splňovat mají. Na mysli máme především maximální přesnost, vysokou produktivitu, nezlomnou spolehlivost a bezpečnost provozu.

Některé stroje v kovovýrobě a strojírenství zůstávají, a to i přes aktuální automatizaci výrobních procesů. Tím se dostáváme k tomu, že zájem ze strany pracovníků by měl být, protože některé stroje zkrátka budou muset lidé obsluhovat. Ne všechny budou automatické.

jäkly a jejich dělení

Jsme hlavním výrobcem
zahradního nářadí Gardena

gardena-logo

Patříme do skupiny
Husqvarna Group

husqvarna-group-logo