Co je práškové lakování a jaké jsou jeho výhody?

Práškové lakování je moderní technologie povrchové úpravy kovových materiálů. Základním principem je nanášení prášku na povrch dílu, který prošel procesem obrábění, po kterém se vytvrzuje v peci. Práškové lakování využívá stlačeného vzduchu, který se po smísení s práškem promění v tekutou směs. Barvy lze nanášet buď elektrostaticky, nebo elektrokineticky.

Kov je nutné předem očistit

Před lakováním je důležitá předúprava povrchu kovu. Správné provedení má totiž vliv na přilnutí prášku a tím i na životnost nátěru. Většinou se provádí chemickými oplachy, které zajišťují odmaštění, odstranění nečistot a oxidačních činidel, oplachy demineralizovanou vodou a sušení. Je důležité, aby voda byla zbavená všech minerálních látek, protože soli zvyšují míru koroze podkladu.

Elektrostatická aplikace se hodí pro převážně rovné nebo jen mírně zakřivené plochy. Práškové částice se nabíjí elektrodami vysokého napětí, které jsou umístěné v ústí aplikační pistole. Díly se záhlubněmi nebo s nerovným povrchem je lepší lakovat elektrokineticky, kdy se práškové částice nabíjí pomocí tření v aplikační pistoli.

Barva se musí zapéct

Po nanesení práškových barev jakýmkoliv způsobem je nutné vytvrdit je v peci při vysokých teplotách. Při zhruba 180 °C dochází k roztavení, vytvrzení a přilnutí prášku k výrobku. Práškové barvy mají výborné antikorozní vlastnosti, jsou odolné vůči otěrům, poškrábání, chemikáliím, olejům i rozpouštědlům a jsou velmi tvárné a pružné.

Práškové lakování je téměř bezodpadové a není k němu potřeba používat žádná rozpouštědla, jejichž výpary by se uvolňovaly do ovzduší, takže z ekologického hlediska jde o šetrný postup. Výsledný produkt má skvělé vlastnosti, a navíc je aplikace zcela bezpečná, riziko požáru je velmi nízké. Toto lakování se používá především u tzv. bílého programu spotřebičů, jako jsou pračky, lednice a sporáky, kovového nábytku, bytových doplňků, zámků a magnetických tabulí.

steeltec

Jsme hlavním výrobcem
zahradního nářadí Gardena

gardena-logo

Patříme do skupiny
Husqvarna Group

husqvarna-group-logo