Co je to jekl a jak se dělí?

V kovovýrobě a strojírenství se můžete setkat s mnohými zajímavými pojmy. Jedním takovým pojmem je i takzvaný jekl, s nímž se můžete setkat v souvislosti s hutními materiály, které se v kovovýrobě a strojírenství využívají. Jekl v hutním průmyslu označuje ocelové profily, které jsou typické svým velkým rozsahem využití. Mají nespočetně mnoho různých tvarů, obecně se jim však říká uzavřené ocelové profily. Jedná se o materiál, který je mezi firmami působícími v kovovýrobě a strojírenství velice oblíbený, je totiž jedním z nejvíce univerzálních materiálů. Nachází si však uplatnění nejen ve zmíněných oborech, ale také v mnoha technických oborech, jako je stavebnictví.

V současné době se jekly musí vyrábět podle stanovených norem, a to třeba podle norem ČSN, DIN nebo GOST. Právě zmíněné normy uvádí požadované parametry, které musí svařované profily mít.

Jak se jekly vyrábí?

Nabízí se také otázka, jak se jekly vůbec vyrábí. Nejčastěji jsou vyráběny za tepla, ale také se vyrábí za studena válcováním na ocelovém pásu. Často se k jejich výrobě využívá i takzvaný pozinkovaný pás.

Během jejich výroby se zároveň upravuje jejich povrch, ostatně to se může provést několika způsoby. Při výrobě tak mohou vzniknout třeba jekly s lesklým povrchem, s okujeným povrchem nebo s povrchem pozinkovaným.

Jak se jekly dělí?

Jekly se stejně jako mnoho jiných hutních materiálů i dělí. Existují silnostěnné jekly, které se nejčastěji používají ve stavebnictví nebo v zámečnictví. Pak tu jsou tenkostěnné jekly, kterým se také přezdívá ohýbané profily, a to proto, že se mohou ohnout do různých tvarů. Často se vyrábí ve čtvercovém provedení nebo v obdélníkovém provedení, ale samozřejmě mohou mít speciální tvary (třeba se mohou podobat písmenu U nebo L).

Tenkostěnné jekly jsou velice často využívány pro konstrukční účely. Například tvoří základ opláštění ocelových nebo železobetonových hal.

Dělení jekl

Jsme hlavním výrobcem
zahradního nářadí Gardena

gardena-logo

Patříme do skupiny
Husqvarna Group

husqvarna-group-logo