Co se často plete v oblasti strojírenství?

I strojírenství bývá mnohdy záhadou. I v této oblasti existuje spoustu různých nástrojů a přístrojů, které se mohou často plést. Je nutné, abyste si v nich udělali pořádek dříve, než nastoupíte do podobného zaměstnání.

Strojírenství v sobě nese hned několik etap. Vše začíná v nástrojárně, kde se navrhne produkt. Vše potom poputuje do lisovny a obrobny, kde se výrobek zrealizuje. Svařovna, brusírna a lakovna jsou dalšími zastávkami jednoho výrobku. Jedná se o velký koloběh, který musí každý produkt podstoupit. V konečné fázi se potom můžeme těšit na kompletaci, balení a montáž. O tom všem je strojírenství.

Do úskalí vás může tento obor dostat, pakliže se vás mistr ve firmě zeptá, jaký je rozdíl mezi frézkou a frézou. Tyto dva pojmy jsou sice slovně velmi podobné, ale jinak jsou naprosto odlišné. Jaký je mezi nimi hlavní rozdíl?

1. Fréza

Fréza je vícebřitý obráběcí nástroj, který je určen k frézování či k třískovému obrábění kovů a jiných materiálů. Používá ho obráběcí nástroj nazývající se frézka. Rozeznáváme frézy podle umístění břitů, tvaru zubů, průběhu ostří břitů, podle upínání a podle konstrukce. Podle umístění břitů lze rozdělit frézu na válcovou, čelní, kotoučovou, kuželovou a tvarovou. Zuby se pak rozdělují na frézované a podsoustružené. Co se týče upínání, to se dělí na stopkové a nástrčné.

2. Frézka

Frézka je obráběcí stroj určený k frézování. S její pomocí se obrábí rovinné, tvarové i rotační plochy a závity. Jejím hlavním rotačním nástrojem je fréza. Dělí se na několik druhů. Mezi ně patří například druhy odlišující se podle konstrukce, podle polohy vřetene a podle druhu řízení. Do první kategorie spadají frézky stolové, konzolové a rovinné. Do druhé skupiny patří vodorovné a svislé frézky. Třetí kategorie v sobě nese řízení ruční, ruční s číslicovým odměřováním a počítačem řízené.

strojírenství

Jsme hlavním výrobcem
zahradního nářadí Gardena

gardena-logo

Patříme do skupiny
Husqvarna Group

husqvarna-group-logo