Hutní materiál v kovovýrobě: Zaměřujeme se na ocel

Strojírenství a kovovýroba jsou dnes dva obory, které se označují za tahouna české ekonomiky. V současné době se obory potýkají s nedostatkem zaměstnanců, což je však problém takřka všech oborů v České republice. Pokud byste zatoužili pracovat v kovovýrobě, je třeba znát jediné, a sice hutní materiály, s nimiž budete pracovat. Hutní materiály jsou nepostradatelné jak pro kovovýrobu, tak pro obor strojírenství a setkáte se s nimi i ve stavebnictví, kde se nejčastěji využívá ocel. A právě na ocel se pojďme zaměřit.

Ocel je dnes nejčastěji využívaným hutním materiálem. Hutní materiál se rozděluje do mnoha skupin, ocel je však nejzajímavější. Rozděluje se do několika tříd, má své charakteristické vlastnosti. Dokonce se jedná o zcela ekologický materiál. Jeho základem je železo, tedy pokud se na to díváme z chemického hlediska, které je nezávadné a životnímu prostředí nijak neškodí.

Pojďme se však k oceli přiblížit ještě víc.

Typická je pro ni ekonomičnost

Ocel je specifická mnohým. Například je ekonomická, což je pro ni typické. Kromě ekonomičnosti je pro ni specifická i ekologičnost, což jsme zmiňovali výše. Tento kovový materiál lze jakkoliv rekonstruovat, zesilovat i demontovat a recyklovat, což ví jen málokdo.

Ocel je hojně využívána nejen ve strojírenství nebo v kovovýrobě, ale i ve zmiňovaném stavebnictví, kde tvoří konstrukce mnohých budov. Díky tomu, že vydrží ve skvělém stavu i sto let, je ideální součástí budov, jejichž životnost je stejná.

Technické vlastnosti oceli

Co se týče technických vlastností, je třeba zmínit to, že se dá snadno spojit s jinými hutními materiály. Ocel je vysoce odolná vůči přírodním živlům i proti zemětřesení, což oceňují především ve stavebnictví. Jak jsme zmínili, ocel má dlouhou životnost, odolává korozím a má překvapivě nízkou hmotnost.

steeltec a ocel

Jsme hlavním výrobcem
zahradního nářadí Gardena

gardena-logo

Patříme do skupiny
Husqvarna Group

husqvarna-group-logo