Jak je na tom česká ekonomika: letní čísla mluví jasně

Člověk by očekával, že se česká ekonomika začne stavět na nohy po dlouhých měsících, kdy ji sužovala pandemie, poté válka na Ukrajině. Zatím to však na zvednutí nevypadá, spíše naopak. Poslední letní čísla mluví jasně. Česká ekonomika není v dobré kondici, i když se některým oborům daří (ať už se tím myslí kovovýroba nebo strojírenství). Pozitivně na vzestupu však nejsou jen průmyslová odvětví, ale také zahraniční obchod. Tím by však seznam prosperujících sektorů končil.

Průmysl zpomalil, ale nezastavil se

Česká ekonomika je poháněna řadou odvětví a průmysl patří bezesporu mezi ně. Jak už bylo zmíněno, během léta došlo k výraznému zpomalení ekonomiky, což je opět ještě následek toho, co se děje jinde ve světě. I když se mnoha odvětvím nedařilo a potýkala se se ztrátou, průmysl se nezastavil. Zpomalil, ale nezastavil se.

Z konkrétních statistik vyplývá, že produkce průmyslu byla meziročně dokonce o tři desetiny vyšší. K tomuto výsledku reálně přispěla například výroba motorových vozidel, ale také slábnoucí subdodávky. Velmi si vedla také odvětví výroby a rozvodu elektřiny a tepla, případně také výroba strojů a zařízení s nimi související.

I závazků bylo vícero

I když se nyní zdá být ekonomika na svém propadu, nakonec to s ní nebude tak zlé. Například jsme meziročně vzrostly i po stránce nových zakázek, jichž přibylo více než dvě procenta. V tomto ohledu se nejvíce dařilo odvětvím opět dopravních prostředků, ale také i chemických látek nebo kovových konstrukcí.

Příliš mnoho nových zakázek neobdržel na druhou stranu obor výroby vozidel.

Jaký je výhled analytiků?

Průmysl je v současné době tím jediným, co drží českou ekonomiku nad vodou. Je nyní pouze otázkou dedukovat či předpokládat, co se bude dít v následujících měsících. Může se to nést ve velmi pozitivním duchu, na druhou stranu se situace ve světě může zhoršit, což by vedlo spíše k negativním scénářům.

Jsme hlavním výrobcem
zahradního nářadí Gardena

gardena-logo

Patříme do skupiny
Husqvarna Group

husqvarna-group-logo