Kam směřuje české strojírenství a kovovýroba?

V současné době koronavirové se toho děje opravdu mnoho. Neustále se něco mění a nikdo neví, co se bude zítra dít. Zejména firmy žijí v obrovské nejistotě. Jejích ztráty se dnes a denně propadají a všechna energie putuje na látání vzniklých děr. Proto se nabízí otázka, kam aktuální situace směřuje? Buďme trochu konkrétnější, a sice prozraďme si, kam směřuje české strojírenství a kovovýroba.

Přece jenom tyto dva obory patří k tahounům české ekonomiky. Sice nějaký ten pátek už nepatří mezi evropskou špičku, ale stále má české strojírenství a česká kovovýroba skvělé jméno ve světě. Z počátku, kdy se koronavirus projevil jenom v Asii, byly strojírenské firmy nadšené. Asijské zakázky se totiž nemohly realizovat, proto řada zakázek doputovala do Evropy a tedy i do Česka. Jenže hned poté, co se koronavirus začal šířit i naším státem, nastalo opravdu temné období jak pro strojírenství, tak pro kovovýrobu.

Co bude s obory v blízké budoucnosti?

Ve světě strojírenství a kovovýroby se už nějakou dobu mluví o přicházející krizi. Kdyby však nepřišel koronavirus, krize by se pravděpodobně objevila až trochu později. V posledních měsících se evidoval mírný pokles, ale takový pokles, jaký přinesla nová nemoc, se opravdu nečekal.

Když přišla koronavirová krize, firmy najednou nevěděly, co dělat. Mnohé se totiž ocitly v situaci, ve které nikdy předtím nebyly. Nemohlo se naplno vyrábět, najednou nebyl ani odbyt. A najednou to poslední, co zbylo, se vynaložilo na látání všech vzniklých děr. A podle mnoha odborníků to tímto stylem bude pokračovat ještě nějaký ten pátek.

Strojírenství by nemuselo přijít o svou prestiž

Co je však pozitivní, je to, že ani v budoucnu by strojírenství a kovovýroba nemuseli přijít o svou prestiž. Už od předválečných let si české strojírenství udržuje jakési jméno, už od té doby se řadí k nejvýznamnějším segmentům zpracovatelského průmyslu. A tento post oboru nevezme ani nově vzniklá nemoc. Podle odborníků by ani nemoc neměla zničit dlouho budovanou tradici českých strojařů.

české strojírenství

Jsme hlavním výrobcem
zahradního nářadí Gardena

gardena-logo

Patříme do skupiny
Husqvarna Group

husqvarna-group-logo