Lisování kovů prakticky

Lisování kovů se řadí mezi nejčastější způsoby kovovýroby. Jedná se o mechanické zpracování kovových materiálů, které se dále používají v průmyslu. Jak se lisování kovů vlastně provádí?

Mnoho lisovacích technologií

Užitek, který přináší kovovýroba, máme možnost pozorovat všichni, a to denně. Obrábění, lakování i lisování nám do života přináší spoustu nezbytných předmětů, které využíváme každý den. Lisování samotné využívá celou řadu technologií, které se snaží rozdělit plechy na různé tloušťky, tvořit ocelové profily, nebo také tenkostěnné trubky.

Výlisky složitých tvarů

Základem pro lisování kovů jsou výstředníkové lisy. Právě zde se odehrává hlavní práce. Používají se zde kovové svitky, přístřihy nebo pásy. To vše proto, aby se dosáhlo nejvyšší možné kvality konečných výrobků.

Lisovací stroje se specializací zajišťují tvorbu dalších prvků. Zde se již může jednat o tvorbu komplikovaných a tvarově složitých předmětů. Specializované lisovací stroje zvládají vytvořit také předměty s vysokou přidanou hodnotou.

Lisovací stroje jsou schopny zpracovat například hliník, nerez, mosaz, ušlechtilou ocel nebo měď.

Úkony, které se v lisovně dějí na denní bázi

Když se přijedete podívat do profesionálního provozu lisovny, budete překvapeni komplexností činností, které se zde vykonávají. Na jedné straně dochází ke stříhání plechu za pomoci tabulových nůžek. V jiné části se zase realizuje děrování a stříhání a rozdělování profilů a kovové pásoviny. Běžně zde uvidíte děrovací, ohýbací i stříhací nástroje.

Až k hotovému výrobku

Lisováním samozřejmě aktivity v kovovýrobě ani zdaleka nekončí. Aby byl výrobek zcela hotový, následně se z výlisků kompletují finální produkty. Nejčastěji dochází k následnému svařování v ochranné atmosféře plynů. Poté jsou produkty opatřeny nýty, nebo se přechází přímo k montáži spojovacím materiálem. Než se výrobek dostane ze společnosti k zákazníkovi, je ještě samozřejmě dále obráběn a opatřen povrchovou úpravou daných výlisků.

Lisování je jedním z klíčových odvětví kovovýroby.

steeltec

Jsme hlavním výrobcem
zahradního nářadí Gardena

gardena-logo

Patříme do skupiny
Husqvarna Group

husqvarna-group-logo