Nedostatek pracovníků v kovovýrobě a jaký je současný stav?

Průmysl se začíná postupně otřásat ze škod, které napáchala koronavirová krize a postupně se snaží všechno napravovat. Co se však jednotlivým firmám nedaří vyřešit jsou volná místa, která se jim v podniku neustále nachází. I nadále převládá poptávka po zaměstnancích nad nabídkou čili nedostatek zaměstnanců je nyní to, co trápí nejednu společnost působící jak v kovovýrobě, tak ve slévárenství nebo automobilovém průmyslu.

Podle posledních statistik na jednu volnou pracovní pozici spadají zhruba tři desetiny zaměstnance. Firmy hledají především kvalifikované lidi, kteří na trhu nejsou prakticky k dostání. Konkrétně se pátrá po řemeslnících, také po obsluze strojů nebo zařízení, dále po dělnících nebo opravářích.

Zahraniční pracovníci jako pomyslná záchrana

Ředitelé společností se nedávno nechali slyšet, že se nyní pouze čeká na to, až se situace ve světě uklidní a až se opět všechny země zpřístupní. Poté začne pátrání po kvalifikovaných jedincích v zahraničí, na což se nyní sází všechna esa v rukávu. Podle odhadů chybí více jak tři sta tisíc pracovníků.

Hlavním důvodem má být nízký zájem mladých o učňovské obory. Bohužel v nich i nadále převládá pocit, že tyto obory nejsou zrovna dobře placené, ale opak je v tomto případě pravdou. Po stránce finanční zde došlo v posledních letech k velkému posunu a finanční stránka věci už rozhodně není důvodem, proč v oboru nezůstávat, naopak je to důvod, proč zůstat.

Neustále se také pracuje na zlepšení pracovních podmínek. Zaměstnavatelé si své pracovníky potřebují udržet. Lákají často i na zacházení s novými stroji nebo na nové technologie, u jejichž zavedení mohou být přítomni.

Nedostatek zaměstnanců se podle všeho jen tak nevyřeší

Podle personalistů však ani otevření zahraničních států nevyřeší aktuální problém s lidmi. Kvalifikovaných lidí chybí tolik, že podobná situace nás může i nadále trápit i v budoucnu.

steeltec a ocel

Jsme hlavním výrobcem
zahradního nářadí Gardena

gardena-logo

Patříme do skupiny
Husqvarna Group

husqvarna-group-logo