O metodě svařování MIG

MIG svařování, což je zkratka pro „Metal Inert Gas“ (neaktivní plyn pro svařování kovů), je proces, který využívá kontinuální drát jako svařovací materiál a ochranný plyn k vytvoření svaru. Tento proces se také někdy nazývá GMAW, což znamená „Gas Metal Arc Welding“.

Princip metody je takový, že svařovací drát je přiváděn do svařovacího hořáku, kde je taven elektrickým výbojem mezi drátem a kovem, který je potřeba svařit. Současně je do svařovacího místa přiváděn ochranný plyn, který brání reakci roztaveného kovu se vzduchem.

MIG svařování je oblíbené pro jeho rychlost, efektivitu a relativní snadnost naučení. Je vhodné pro řadu kovů, včetně oceli, hliníku a nerezové oceli. Tato metoda může být použita pro různé tloušťky materiálu a je vhodná pro jak výrobu, tak opravy.

Tato metoda má však také několik nevýhod. Například není dobře vhodná pro svařování venku v silném větru, protože ochranný plyn může být odfouknut. Dále může být MIG svařování nákladnější než některé jiné metody svařování kvůli potřebě ochranného plynu.

Jaké jsou druhy svařování

Existuje mnoho různých druhů svařování, každý s vlastními specifickými výhodami a nevýhodami a vhodný pro různé aplikace. Níže je uveden přehled některých z nejběžnějších druhů svařování:

Svařování pod tavidlem (SAW – Submerged Arc Welding): Tento proces využívá kontinuální drát jako elektrodu a tavidlo, které pokrývá svar a tím ho chrání před okolní atmosférou. Tento typ svařování je vysoce produktivní a často se využívá v průmyslové výrobě.

Svařování MIG/MAG (GMAW – Gas Metal Arc Welding): Tato metoda svařování využívá kontinuální drát jako elektrodu a ochranný plyn (neaktivní u MIG, aktivní u MAG) pro ochranu svaru před okolní atmosférou. Je to velmi univerzální metoda svařování vhodná pro většinu kovů.

Svařování TIG (GTAW – Gas Tungsten Arc Welding): Tato metoda používá nekonzumovatelnou wolframovou elektrodu a ochranný plyn (obvykle argon) k ochraně svaru. TIG svařování je známé pro vysokou kvalitu svářečských švů a je často používáno pro náročné aplikace, jako je svařování nerezové oceli, hliníku nebo titanu.

Elektrické obloukové svařování (SMAW – Shielded Metal Arc Welding): Také známé jako „stick“ svařování, tato metoda využívá konzumovatelnou elektrodu pokrytou tavidlem, které tvoří ochranný plyn a štítek během svařování. Je to jedna z nejstarších a nejběžnějších metod svařování.

Plazmové svařování (PAW – Plasma Arc Welding): Podobné TIG svařování, ale využívá plazmu (horký ionizovaný plyn), který je schopen tavit kov s větší přesností než jiné metody.

Laserové svařování: Tato metoda využívá vysokointenzitní laserový paprsek k tavení a spojení kovů. Je známo svou přesností a rychlostí a je často používáno v automobilovém a leteckém průmyslu.

Práce v kovovýrobě

Jsme hlavním výrobcem
zahradního nářadí Gardena

gardena-logo

Patříme do skupiny
Husqvarna Group

husqvarna-group-logo