O strojírenství a kovovýrobu je největší zájem za poslední léta

Čím se dnešní děti chtějí stát? Jejich odpovědi se pravděpodobně zásadně liší od toho, co byste očekávali, že řeknou. Jejich názory se samozřejmě mění s tím, jak stárnou a jak se dostávají do škol. Když jsou však v deváté třídě a mají se tedy rozhodnout, kam dál nastoupí, většinou se nerozhodují pro střední školy zaměřené na ekonomiku nebo administrativu, jako tomu bylo v minulosti. Zájem v posledních letech výrazně vzrostl o kovovýrobu a strojírenství čili o střední odborné školy, které jsou tím hlavním lákadlem.

Možná jste si ještě donedávna mysleli, že děti a studenti chtějí studovat do té doby, dokud budou moct. Jenže takto to skutečně není, tedy už není. Podle posledních statistik a průzkumů výrazně poklesl zájem o vysoké školy. Rázem je vystřídal dřívější zájem o střední odborné školy, které mají rychleji zlaté dno.

Vysoké školy zaznamenávají úbytek studentů

Jak již bylo zmíněno, vysoké školy zaznamenávají opravdu zásadní úbytek studentů. V porovnání se situací před sedmi až deseti lety bychom řekli, že studentů vysokých škol ubylo o rovnou čtvrtinu. Co je však stále stejné, tak je to, že větší procent vysokoškolských studentů tvoří ženy. Výjimkou je tedy jen doktorské studium, kde bychom našli více mužů, až pětapadesát procent.

Obecně lze říct, že z poklesu se neradují zejména obory, které byly dříve velice oblíbené. K tom se řadí například ekonomika nebo administrativa, také práva, kde došlo k poklesu studentů až o třicet procent v porovnání se situací před sedmi či deseti lety.

Zájem není ani o nástavby

Statistiky také mluví o tom, že zájem v současné době není ani o nástavby, které zejména v minulosti byly velice oblíbené. Před deseti lety bylo studentů nástavby o polovinu více než je nyní, a to je opravdu obrovský rozdíl. Rázem do nástavbového studia chodí jen sotva znatelné procento studentů.

Strojírenství čeká na oživení

Jsme hlavním výrobcem
zahradního nářadí Gardena

gardena-logo

Patříme do skupiny
Husqvarna Group

husqvarna-group-logo