Po zkušeních strojařích je velký hlad

Pozice, jež v evidenci pracovních míst převažují, jsou obchodní zástupci, řidiči, ale především strojírenské profese. Na taková místa zaměstnavatelé nemůžou sehnat pracovníky. Nedostatek kvalifikovaných pracovníků v oblasti strojírenství potvrzuje mnoho strojírenských podniků.

Již několik let mají strojírenské firmy velký problém sehnat například obráběče kovů, operátory CNC strojů, techniky, svářeče či strojní zámečníky. To ostatně potvrzují i údaje z Úřadu práce, kde momentálně evidují od začátku roku téměř dvanáct tisíc nabízených pozic v oblasti strojírenství, což je v porovnání s loňským obdobím nárůst o cca 30 %. Počet zájemců o práci v tomto oboru je přitom zhruba stejný jako loni, takže pro firmy je ještě o hodně těžší obsadit volné pozice kvalifikovanými pracovníky. Aktuální výhled v situaci, kdy strojírenská výroba roste, pak předpokládá, že poptávka po kvalitních zaměstnancích ve strojírenství bude dále růst.

Strojírenské firmy se proto „perou“ o absolventy všech oborů středních a vysokých škol technického zaměření. Cestou, jak tento problém efektivně řešit, je užší spolupráce strojírenských firem, personalistů a vysokých škol. V posledních dvou letech ale spolu firmy a školy začínají dlouhodobě a koncepčně spolupracovat. Jenže zájem dětí o studium strojírenství v žádném případě nedosahuje poptávky. Proto mnoho firem přijímá nejen zkušené strojaře, ale i hodně absolventů s tím, že si je vychovají. Některé strojní společnosti dokonce využívají dotací z úřadů práce nebo i lidi po rekvalifikaci. Většinou to jsou lidé, kteří nikdy předtím v oboru nepracovali a není jednoduché je zaškolit. Nejsou manuálně zruční, nemají technické dovednosti a zejména zkušenosti, které jsou k nezaplacení.

nedostatek strojaru

Jsme hlavním výrobcem
zahradního nářadí Gardena

gardena-logo

Patříme do skupiny
Husqvarna Group

husqvarna-group-logo