Práškové lakování a jeho důležitá úloha v průmyslu

Potřebujete nalakovat nějaký předmět? Nějaký rozměrný? Hodně rozměrný? Třeba kovové, hliníkové či jiné materiály? S práškovým lakováním to nepředstavuje pražádný problém Díky nim lze vše provést mnohem rychleji a efektivněji a navíc je zaručena stálost barvy.

Principem práškového lakování je nanesení prášku na povrch dílce a následné vytvrzení v peci. Prášek obsahuje pryskyřice, pigment, případně tvrdidla, aditiva a vytváří tak suchou práškovou konzistenci. Pro aplikaci prášku na dílec se využívá stlačeného vzduchu, který po smísení s tímto práškem vytváří „tekutou směs“. Aby prášek na dílci ulpěl (a nespadl dříve než dojde k vytvrzení v peci), je mu v aplikačním zařízení dodána elektrostatická energie (je „nabíjen“). Elektrostatická energie využívá fyzikálního jevu a to, že se opačně nabité částice přitahují. To způsobuje přitahování práškových částic ke stříkanému dílci a následné jeho ulpění na povrchu dílce. Výhody práškového lakování:

  • lakovaná vrstva je odolná vůči nárazům např. štěrku, kamení apod.
  • dobrá odolnost proti poškrábání
  • vynikající vnější trvanlivost
  • vysoká chemická odolnost
  • šetrnost vůči životnímu prostředí

Práškují se výrobky tzv. bílého programu (pračky, ledničky, sporáky, mikrovlnné trouby), kovový nábytek a bytové doplňky, trezory, zámky, věšáky, kryty spotřební elektroniky a výpočetní techniky, jízdní kola, sportovní nářadí a posilovací stroje, kancelářské a studijní pomůcky, magnetické tabule, drobné předměty, se kterými se běžně setkáváme (lžíce na boty, otvíráky), díly pro automobilový průmysl (brzdové destičky, disky kol, kovové části interiéru, řada komponentů na motocyklech), radiátory, hasící přístroje, dopisní schránky, osvětlovací tělesa a lampy, lahve na parfémy a některé druhy alkoholických nápojů, okrasné květináče, pouzdra na cigarety a tabák, elektrorozvodné skříně, kovové podhledy, armatury a mnoho dalších.

práškové lakování

Jsme hlavním výrobcem
zahradního nářadí Gardena

gardena-logo

Patříme do skupiny
Husqvarna Group

husqvarna-group-logo