Princip práškového lakování

Základním principem práškového lakování je nanášení prášku na povrch dílce, po kterém následuje vytvrzení v peci. V prášku jsou obsaženy pryskyřice, aditiva, pigmenty či tvrdidla a vytváří se suchá prášková konzistence.

Práškové lakování využívá ve své technologii stlačeného vzduchu, který se smísí s práškem a vytváří tekutou směs. Aby došlo k ulpění prášku na dílci, dá se mu v aplikačním zařízení elektrostatická energie. Ta využívá fyzikálního jevu, kdy se opačně nabité částice vzájemně přitahují. K nabití prášku se využívají dva základní způsoby:

Elektrostatické nabíjení – STATIKA – KORONA
Práškové částice se nabíjí elektrody vysokého napětí, která je umístěna v ústí aplikační pistole. Způsob nabíjení je rychlí a účinný, ale nevhodný pro dílce, které mají hluboké záhlubně.

Elektrokinetické nabíjení – TRIBO
Práškové částice se nabíjí pomocí tření v aplikační pistoli a hadicích, které jsou vyrobeny třeba z teflonu. Způsob nabíjení není tak efektivní jako KORONA, ale je vhodný i pro dílce se záhlubněmi.
Práškové lakování je vysoce moderní technologie pro povrchovou úpravu kovů. Splňuje také přísná kritéria týkající se ochrany životního prostředí. Dokáže zaručit kvalitní povrchovou úpravu kovů pomocí práškových barev. Hlavním předpokladem pro vytvoření kvalitního nástřiku je očištěný povrch. Lakovaný výrobek musí být odmaštěný, případně opískovaný.

Proč práškové lakování

  • lakovaná vrstva vykazuje odolnost vůči nárazům štěrku či kamení
  • velmi dobrou odolnost proti poškrábání
  • má vysokou chemickou odolnost
  • má vynikající vnější trvanlivost
  • je šetrná vůči životnímu prostředí

Práškového lakování a použití

Práškové lakování se používá u bílého programu spotřebičů, kovového nábytku a bytových doplňků, trezorů, zámků, věšáky, spotřební elektroniky, výpočetní techniky, sportovního nářadí, v automobilovém průmyslu, ale i u doplňkových a dekorativních předmětů. Využití najde i u elektrorozvodných skříní, kovových podhledů, armatur a v mnoha dalších odvětvích.

práškové lakování

Jsme hlavním výrobcem
zahradního nářadí Gardena

gardena-logo

Patříme do skupiny
Husqvarna Group

husqvarna-group-logo