Průmysl a zaměření na kovovýrobu

Dříve byl průmysl tím hlavním tahounem české ekonomiky. A i když tomu už tak dávno není, stále ještě mluvíme o odvětví, které má na ekonomiku velký vliv a dopad. To se ostatně potvrdilo na počátku koronavirové pandemie, kdy se na malý okamžik zastavila výroba automobilů, kovovýroby i strojírenství. I když mluvíme o krátkém pozastavení, mělo to neblahý dopad a způsobené díry se látaly dlouhé měsíce. Jelikož nyní průmysl funguje tak, jako předtím, pojďme si zmínit jeho konkrétní odvětví. Není to totiž jenom o kovovýrobě.

Strojírenství jako důležitá část průmyslu

Jednou z velkých odvětví průmyslu jako takového je strojírenství. To české je na poměrně vysoké úrovni. Kdyby se však investovalo do moderních technologií, čímž by se zvýšila nejen kvalita výrobků, ale také přesnost výroby, možná bychom se opět zařadili mezi světovou elitu (nebo alespoň tu evropskou).

V současné době se strojírenství dělí na těžké a lehké strojírenství. Zatímco první zmíněné se zaměřuje na výrobu zařízení a strojů pro těžařské či hutnické firmy, lehké strojírenství zase vyrábí stroje a zařízení pro ostatní odvětví. Pracuje se zde s daleko menším množstvím vstupních surovin, na druhou stranu stoupá kvalifikace práce. Do lehkého průmyslu pak spadají další, a to dopravní strojírenství, textilní strojírenství nebo elektrotechnické strojírenství.

Kovovýroba bývá opomíjená

Mnozí lidé si kovovýrobu zaměňují se zmiňovaným strojírenstvím, ale to je samozřejmě špatně. I když jsou jednotlivé obory velmi podobné, jsou mezi nimi jisté rozdíly. Kovovýroba je stejně jako strojírenství velmi důležitá pro českou ekonomiku, ovšem opět platí, že investování do moderních technologií by ji mohlo pozvednout na úplně jiný level.

Proč si lidé kovovýrobu zaměňují se strojírenstvím jako takovým, je především to, že kovovýroba opravdu navazuje na celou řadu typických strojírenských procesů výroby, jako je svařování nebo broušení či práškové lakování.

Jsme hlavním výrobcem
zahradního nářadí Gardena

gardena-logo

Patříme do skupiny
Husqvarna Group

husqvarna-group-logo