Průmysl v Česku zaměstnává bezmála 40 % obyvatel, ukázal průzkum

Česko je velmi aktivní zemí, které se obecně po ekonomické stránce daří. Nebýt aktuálních krizí, pyšníme se nízkou nezaměstnaností i skvělými platovými podmínkami našich občanů. Za tahouna české ekonomiky můžeme označit především jedno odvětví, na které se zde sází už od dob dávno minulých. Je jím průmysl, který zaměstnává bezmála 40 % všech ekonomicky aktivních obyvatel. Mezi jeho hlavní odvětví patří především průmysl chemický, potravinářský, dále také kovovýroba a strojírenství.

Milníkem byla průmyslová revoluce

Není tomu však tak dávno, co se průmysl dostal do popředí prakticky všech jiných odvětví a který se zároveň stal tahounem české ekonomiky. Nebýt průmyslové revoluce v 19. století, je pouze otázkou, jaký obor bychom označili za tahouna.

Za vším však stál vynález parního stroje, který naprosto změnil tehdejší formu práce a také odvětví, ve kterých se obvykle pracovalo. Jedinečný nástroj totiž umožnil rozmach hutnictví a strojírenství, také dopravy (a železnice), což otevřelo dveře dalším profesím.

Závislost na exportu

V průběhu let došlo k významnému rozmachu prakticky všech zmíněných odvětví, na kterých dnešní průmysl stojí. Vedle dominantního strojírenství, kovovýroby či chemického a potravinářského průmyslu musíme zmínit také sklářství, zbrojní průmysl nebo spotřební a stavební průmysl, taktéž energetický.

Aktuálně jsme velmi závislý na exportu (exportujeme hlavně do Německa, jak ukázaly nedávné statistiky). Ještě donedávna byl po stránce exportu velmi významný automobilový průmysl, ale ten vlivem koronavirové pandemie a dalších podobných scénářů značně upadl.

Něco málo ze statistik

Pojďme se však na okamžik přesunout znovu ke statistikám, které jsou z mnoha pohledů velmi zajímavé. Podle nich tvoří průmysl bezmála 40 % českého hospodářství, kdy zbylou většinu pokrývají služby, poté jen zlomek procenta zemědělství.

Průmysl obecně se nepodílí pouze na exportu, ale samozřejmě také importu. Největší podíl na exportu měly stroje a dopravní prostředky, dle pak tržní výrobky a spotřební průmyslové zboží, importovali jsme na druhou stranu nejvíce dopravní prostředky také, stejně tak stroje nebo chemikálie.

Jsme hlavním výrobcem
zahradního nářadí Gardena

gardena-logo

Patříme do skupiny
Husqvarna Group

husqvarna-group-logo