Strojírenství brzdí nedostatek zaměstnanců

Strojírenství se v poslední době stalo jedním z oborů, které si volí ti, kteří začínají podnikat. Není se čemu divit, jedná se o jakéhosi tahouna naší české ekonomiky. Kde bychom byli bez tak báječného strojírenství! Firmy v tomto oboru u nás jenom kvetou, proto se asi nemůžeme divit, když tento obor budí u začínajících podnikatelů poměrně velký zájem. Firmy, které v tomto oboru pracují, podnikají nebo se na něj zaměřují, se už dlouho drží mezi špičkou českých vývozců. České strojírenské firmy opravdu stále rostou.

Rostou dokonce i přes vznikající problémy. S těmi se potýká nejedna strojírenská firma u nás. Jedná se například o nejrůznější sankce nebo taky o bezpečnostní situaci, během kterých se musely opustit ruské trhy nebo trhy Středního východu. I přesto se však nevzdávají. Často se snaží i do těchto zemí vyvážet, jenom se z jednotlivých vývozů nezískává takový profit. Mnoho strojírenských firem je tedy na vzestupu, ale v současnosti tu nastává ještě jeden problém, který výrobu poměrně brzdí. Jedná se o nedostatek zaměstnanců, kteří se do strojírenství zrovna nechtějí hrnout.

Volná pracovní místa neustále rostou

V poslední době se lídři velkých i malých strojírenských společností potýkají s neustále rostoucím počtem volných pracovních pozic. Většinou se jedná o místa ve výrobě – jsou to tedy místa například v lisovně, obrobně, dále třeba v lakovně nebo ve svařovně a brusírně. Mimo to se však hledají i jazykově vzdělané posily, protože jenom díky této posile budou moci expandovat na nové trhy, kde se s obchodníky samozřejmě musí nějak domluvit.

Pokud si však myslíte, že se nejedná o problém, který se musí nějak výrazně řešit, pak se mýlíte. Jedná se o mnohem větší problém, než jakým se může na první pohled zdát. Volná pracovní místa nejsou z toho důvodu, že by odcházeli mladí lidé do zahraničí, ale většinou se dostává do důchodu ta starší generace kvalitních pracovníků, kteří jsou také technicky zdatní. Za ně se pak jen stěží hledá stejně kvalitní posila.

Strojírenství brzdí nedostatek zaměstnanců

Jsme hlavním výrobcem
zahradního nářadí Gardena

gardena-logo

Patříme do skupiny
Husqvarna Group

husqvarna-group-logo