Strojírenství, tahoun naší ekonomiky

Kovovýroba a strojírenství patří k tahounům české ekonomiky, a to i přes to všechno, co se aktuálně děje. Když se však podíváme do historie, tyto obory s námi nejsou ani zdaleka od nepaměti, jak si to mnozí myslí. Jsou s námi poměrně krátký čas, proto si pojďme na strojírenství takzvaně „posvítit” a říct si, kdy ke zrodu tohoto oboru ve skutečnosti došlo.

Vzhůru do starověku a středověku

Když bychom chtěli odtajnit dobu, kdy došlo ke vzniku strojírenství, museli bychom se dostat až do starověku nebo středověku. Především tedy do starověkého Řecka, kdy základní stavební kámen moderní mechaniky položil Archimédés. Právě ten totiž vysvětlit princip páky a také princip hydromechaniky, bez čehož by ani strojírenství, ani kovovýroba prakticky neexistovaly.

Na vzniku kovovýroby, jak ji známe dnes, se velkou měrou podílela i Čína, která zase zdokonalila vodní hodiny a také postavila vůz s diferenciálem. Došlo mimo jiné i k napsání slavných knih, které se mechanikou zabývají.

A co Evropa? I ta přidala ruku k dílu. Stalo se tak konkrétně v Anglii, kde Newton zformuloval pohybové zákony. Ať už mluvíme o zákonu síly, setrvačnosti nebo zákonu akce a reakce.

Dnes je doba zcela jinde

I když od těchto objevů uplynula už nějaká doba, strojírenství a kovovýroba jsou stále odvětví, které se vyvíjí. A i díky tomu se dnes těšíme z mnoha moderních strojů, které jsou velmi dobře zpracované a které se používají nejen ve vyspělých zemích. Díky moderním nástrojům je současná kovovýroba daleko přesnější a výsledky daleko preciznější.

Nebýt však dávných objevů a starověkého Řecka, pravděpodobně by současná kovovýroba nebo strojírenství nebyly na takové úrovni, na jaké jsou nyní.

Jsme hlavním výrobcem
zahradního nářadí Gardena

gardena-logo

Patříme do skupiny
Husqvarna Group

husqvarna-group-logo