Strojírenství v roce 2020 může ještě růst

Automobilový průmysl sice na konci roku 2019 naznačuje mírný pokles, ale obecně strojírenství v novém roce může ještě růst. Dle zpráv ČTK se strojírenským firmám v Česku příští rok mohou stoupnout tržby z exportu meziročně v průměru o 0,7 procenta, v roce 2021 vzrostou o 1,7 procenta. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti CEEC Research, které zveřejnila na Setkání lídrů průmyslu a exportu.

Firmy odhadují, že české strojírenství příští rok meziročně klesne o dvě procenta, v roce 2021 se pokles zpomalí na 0,7 procenta. Tržby se v příštím roce sníží o procento.

Podle společných statistik ministerstva průmyslu a obchodu a Českého statistického úřadu vzrostl loni vývoz strojů a zařízení z ČR meziročně o 4,2 procenta na 517,8 miliardy korun. Třetina exportu šla do Německa, s odstupem následovaly Francie (šest procent) a Slovensko (pět procent). Dovoz se zvýšil o 6,1 procenta na 368,8 miliardy korun. Dominantní bylo opět Německo (37 procent), následují Itálie a Čína (po osmi procentech)

Zahraniční obchod Česka v říjnu podle údajů Českého statistického úřadu vykázal přebytek 7,2 miliardy korun, zatímco před rokem byl 645 milionů ve schodku.

Průzkum byl uskutečněn na konci září mezi zhruba stovkou ředitelů strojírenských firem v Česku.

Jsme hlavním výrobcem
zahradního nářadí Gardena

gardena-logo

Patříme do skupiny
Husqvarna Group

husqvarna-group-logo