Trhu s průmyslovými roboty se stále daří

Strojírenský trh je stále jako na houpačce, jednou je dole, jednou nahoře. Někdy ho trápí absence fundovaných pracovníků, jindy nedostatek moderních technologií nebo zakázek. V posledních letech na trhu ale značně roste poptávka po průmyslových robotech. Napomáhá tomu i jejich klesající cena.

Ovládání robotů už podle odborníků není tak složité jako v minulosti. Nedávno však přední evropský dodavatel průmyslových robotů Kuka s koncernem Siemens představil v Brně softwarové rozhraní, díky kterému zvládne naprogramování pohybů robotů běžný technik a není nutné tuto práci zadávat zkušenému specialistovi. Průmysloví roboti se v průmyslu prosazují stále více a zejména tam, kde jsou zvýšené nároky na přesnost a kvalitu vyráběných dílů. Počet robotů nasazovaných ročně v průmyslu se v letech 2009 až 2012 zvýšil o 50 procent. Jsou velmi často nasazovány v provozech s vysokými nároky na výrobu.

V oboru obráběcích strojů se zvětšuje obliba zavádění robotů především u projektantů strojů, a to pro zajištění automatické výměny nástrojů u větších obráběcích strojů a automatické výměny obrobků u menších strojů. Robot je navíc dnes už sám schopen rozpoznat, kam má navrtat šroubek. Požadavkem doby je vyrábět rychleji a levněji co nejširší spektrum výrobků přizpůsobených individuálním potřebám zákazníků. Bariérou dalšího rozvoje bývala představa, že ovládání robotů je složité a že nutnost jejich přeprogramování při zavádění nového výrobku by komplikovala a zdržovala výrobu. To už podle odborníků dnes neplatí. Automatizace je jedním z největších trendů současného strojírenského oboru.

kovovyroba

Jsme hlavním výrobcem
zahradního nářadí Gardena

gardena-logo

Patříme do skupiny
Husqvarna Group

husqvarna-group-logo