V České republice vzrostl obchod s železem a ocelí

Z poskytnutých údajů, které předala ČTK asociace s názvem Hutnictví železa, nyní vyplývá, že v minulém roce výrazně vzrostl meziročně zejména vývoz železa a oceli z naší České republiky o celých 7,9 %, což je opravdu dobrý nárůst. Jde o zvýšení v celkové hmotnosti 5,01 milionu tun. Loňský celkový dovoz byl také zvýšen o 5,8 % na konečnou částku 6,6 milionu tun. Celkový loňský objem v této oblasti výroby surového železa pak vystoupal o 3,3 % na hmotnost 4,17 milionu tun. V konečném součtu bylo vyrobeno 5,31 milionu tun surové oceli, což činí meziročně o 0,8 % více.

Obchod s železem a ocelí se zvyšuje

V minulém roce se o dost velký díl zvýšil také konkrétně vývoz mnoha distribučních polotovarů. K tomu se současně také zvýšilo i množství plochých válcovaných výrobků. Podle informací uvedených asociací se na celkovém nárůstu tohoto objemu dovozu hlavním podílem účastnil zejména výrazní dovoz duplicitních polotovarů, které jsou určeny pro společnost Vítkovice Steel. Ta je používá právě k výrobě plochých výrobků. Tento dovoz se zvýšil zejména proto, že byla zastavena výroba surové oceli v období konce září ve zmíněné společnosti Vítkovice Steel. V konečném součtu tato odstávka měla výpadek v objemu 370 000 tun.

Ocelářské výrobky a jejich použití ve stavebnictví

Zvyšování probíhalo i v dalších odvětvích. Spotřeba ocelářských výrobků se právě celkově v minulém roce zvýšila o necelé 1 % na celkovou částku 6,63 milionu tun. Svou roli hraje především velkosériová výroba. V tomto případě se nejvíce zvýšila spotřeba zmíněných plochých válcovaných výrobků, které jsou zejména používány v automobilovém průmyslu. Právě automobilkám se v loňském roce suverénně dařilo. Přesně opačnou tendenci pak vykázaly dlouhé válcované výrobky a ocelové trubky, které se hlavně používají ve stavebnictví, kde se celkově snížila jejich spotřeba. Vyjádření Českého statistického úřadu dokládá, že v loni právě stavebnictví o 5,9 % meziročně kleslo. Stavebnictví se tedy moc nedařilo.

Hutnictví železa a její členové

Právě ke členům Hutnictví železa se řadí zejména všechny hlavní české a taky i slovenské prosperující ocelářské společnosti a podniky, které svou hlavní činností bezprostředně souvisí právě s ocelářstvím. Největšími členy společnosti jsou ArcelorMittal Ostrava a dále pak Třinecké železárny. Tedy všechno žádné malé firmy nebo kusová výroba, ale velkosériová výroba.  Na jaře loňského roku právě Hutnictví železa oznámilo, že například v Číně klesl tuzemským ocelárnám zejména kvůli nadbytečné produkci oceli v porovnání s lety 2014 a 2015 zisk a také jejich tržby. Meziročně se snížil tento zisk před zdaněním na méně než 1/3 z původní částky 10,2 na částku 3,1 miliardy korun. Společně s tím nastal také pokles tržeb o 6,7 % na částku 84,3 miliardy korun.

Výsledky budou zveřejněny v květnu

Výsledná čísla v loňském v celkovém hospodaření firem zatím nejsou této asociaci vůbec známá, proto je nemůže sdělit. Celkové ekonomické údaje, které vypovídají o zisku hutních společností v roce 2016, budou zveřejněny v měsíci květnu, zde se chystá audit ročních výsledků v jednotlivých společnostech. Předpokládaný růst se očekává v celkovém objemu celkové produkce v rozmezí od 2,5 do 3,5 %.

energicti inovatori

Jsme hlavním výrobcem
zahradního nářadí Gardena

gardena-logo

Patříme do skupiny
Husqvarna Group

husqvarna-group-logo