Znáte základní druhy obrábění kovů?

Víte o tom, že existují tradiční i netradiční způsoby, jak obrábět kovy? Podívejte se s námi na jejich přehled a dozvíte se zajímavosti z oblasti obrábění kovů.

Tradiční obrábění

Tradiční obrábění kovů je lidstvu známé již několik tisíců let. Ruční obrábění pomocí pilníků různých délek i hrubostí je jednou z nejstarších metod, jak se pokusit o změnu tvaru kovu. Později vzniklo také třískové mechanické obrábění, kdy břit nástroje vniká do materiálu, ze kterého odděluje třísky. Jaké metody můžeme využívat?

Třískové obrábění – známé i neznámé

V této oblasti se setkáváme s mnoha druhy činností, kterými lze změnit tvar daného kovu. Jistě jste se setkali s pojmy jako jsou frézování nebo soustružení. Zatímco vrtání a řezání, které zde také patří, jsou široké veřejnosti dobře známými procesy, existují také méně známé metody. Například pomocí lapování, kdy se používají jemné brusné pasty, se může dosáhnout jemné drsnosti povrchu kovu. Také honování není příliš známou metodou. Zde se jedná o proces, pomocí kterého se provádí dokončovací úpravy povrchů válcových součástí.

Netradiční obrábění

Myslíte si, že jsme u konce? Ani náhodou. Ještě jsme si totiž nic nepověděli o nekonvenčním způsobu, pomocí kterého se dají kovy obrábět. Zde se řadí například chemické obrábění, při kterém se materiál odebírá speciální formou leptání povrchu. Další hojně využívanou metodou je také elektrojiskrové obrábění, při kterém se materiál odplavuje proudem dielektrika. Pro tuto metodu je nutno využívat elektricky vodivé materiály.

Řezání kovů

Samostatnou kapitolou je pak řezání kovů. I zde se nabízí celá řada možností. Slyšeli jste například o řezání vodou o vysokém tlaku, kdy je možno vyřezávat téměř libovolné tvary? Nebo jste už byli svědky odběru materiálu pomocí laserového záření o vysoké hustotě energie? I tyto metody jsou dnes v průmyslu běžně používané.

Obrábění kovů je významnou součástí průmyslové produkce současnosti.

obrábění kovů

Jsme hlavním výrobcem
zahradního nářadí Gardena

gardena-logo

Patříme do skupiny
Husqvarna Group

husqvarna-group-logo