Metody obrábění

Pod názvem obrábění si lze představit technologický proces, pomocí kterého dochází k vytváření požadovaného tvaru obráběného předmětu. Dbá se při něm na přesné rozměry a podle nich dochází k odebíráním materiálu. Liší se tak od jiných technologií, třeba dělení, tváření nebo odlévání.

Elektrojiskrové obrábění – EDM

EDM – Electrical Discharge Machining je metoda elektrojiskrového způsobu obrábění, který se objevil již v 60. letech minulého století. V posledních 15 letech se tato technologie velmi začala prosazovat a vytlačuje i konvenční obrábění.
Jde vlastně o obrábění elektrickým výbojem, kdy se používá k odstranění materiálu z dílce erozí za pomocí série elektrických výbojů. Užívá se při výrobě prvotřídních forem, ale i u lisovacích nástrojů určených pro sériovou výrobu kovových, plastových a skleněných součástí. Metoda EDM je přesná a používá se i při přímém obrábění tvarově složitých součástí vyžadujících přesnost. Existují dva typy obrábění EDM a to řezání drátem a hloubení.

CNC obrábění kovů

CNC – ComputerNumericalControl je nová moderní technologie pro úpravu kovů, plastů a dalších materiálů. Počítačem řízený obráběcí stroj umí velmi přesně a rychle obrábět. Tato moderní technologie je prvotně určena pro kusovou výrobu. Při zapojení profesionálního informačního systému lze i objem výroby zvětšit a zapojit jej i do sériové výroby. Tento jedinečný výrobní proces umožňuje použít minimální množství materiálu a snížit potřebu času k výrobě hotového produktu.
Třískové obrábění kovů

Třískové obrábění kovů je metoda, kdy břit nástroje vniká do obráběného materiálu a odděluje od něj třísky. Základem pro obrábění je způsob vzniku třísky.

Rozlišujeme několik druhů pohybů:

  • Pohyb do řezu – hlavní pohyb odebírání třísky, na soustruhu jej koná obrobek, u frézky nástroj.
  • Pohyb do záběru čili posuv – vedlejší pohyb, zpravidla kolmý a kdy se posouvá nástroj, posuv může být podélný či příčný, plynulý či přerušovaný.
  • Přísuv je kolmý vzhledem k obráběnému povrchu a nastavuje se tak hloubka řezu.

Mezi hlavní druhy třískového obrábění patří soustružení, frézování, vrtání, vystružování, řezání, hoblování, obrážení, broušení na kulato a na plocho, superfinišování, lapování či honování.

obrábění

Jsme hlavním výrobcem
zahradního nářadí Gardena

gardena-logo

Patříme do skupiny
Husqvarna Group

husqvarna-group-logo