Technika zvaná soustružení

Soustružení je výrobní metoda, která vznikla již před našim letopočtem. Tehdejší soustruh, který byl velmi podobný už tomu dnešnímu, tehdy zkonstruoval Leonardo da Vinci kolem roku 1500. Z technologického hlediska je možno soustružení považovat za základní způsob obrábění, protože zahrnuje asi 30 % těchto prací.

Soustružení je technika, kterou se dají obrábět vnější a vnitřní válcové i kuželové plochy, tvarové i obecné plochy. Na soustruzích se dá vrtat, vystružovat, řezat závity a soustružit rovinné i kulovité plochy. Kromě toho se pomocí soustružení provádí vroubkování, válečkování nebo okružní frézování závitů.

Podstata soustružení

Podstatou soustružení je stav, kdy se obrobek otáčí a nástroj se při tom pohybuje přímočaře. Hlavní pohyb je tedy vždy rotační a koná jej daný obrobek. Pracovní pohyb nástroje probíhá ve směru osy obrobku – podélný posuv, kdy je stopa nože na obrobku šroubovice. Dále probíhá ve směru kolmém na osu obrobku – příčný posuv, kdy je stopa nože na obrobku známá Archimédova spirála. Pojem přísuv je zase pohyb nástroje, kterým se nastavuje hloubka záběru.
Soustružení se dá také definovat jako třískové obrábění vnitřních nebo vnějších rotačních ploch. Provádí se většinou jednobřitým obráběcím nástrojem, kterým je soustružnický nůž, při kterém daný obrobek vykonává hlavní pohyb do řezu a nástroj vykonává pohyb vedlejší.
Soustruhy

Typů soustruhů ke opravdu hned několik a můžeme je dělit třeba takto:

  • hrotové, používané v kusové a malosériové výrobě, na kterých se brousí a frézuje
  • čelní, které nemají koník, s vodorovnou osou otáčení obrobku, vhodné k soustružení krátkých součástí velkých průměrů
  • svislé, karusely k soustružení velkých a těžkých obrobků se svislou osou otáčení obrobku
  • revolverové, které se již moc nepoužívají s upnutím více nástrojů do revolverové hlavy
  • poloautomatické, s upnutí a odepnutí obrobku, které provádí obsluha
  • automatickém vhodné pro sériovou výrobu
  • NC stroje, číslicově řízené s děrným štítkem a páskem
  • CNC stroje, které jsou řízené počítačem

Princip soustružení sahá ale mnohem dál než do toku 1500. Jeho kořeny lze pozorovat dávno před tím. Souvisí už s největšími pravěkými vynálezy, jako je luk a hrnčířský kruh. Luk se objevil už v období mezolitu asi 10 000 – 7 000 let př. n. l. a hrnčířský kruh už by mohl slavit asi tak 7000. narozeniny. Luk se stal asi prvním zařízením, které je schopno akumulovat energii a zdrojem pohonu pro rotační pohyb.

soustružení

Jsme hlavním výrobcem
zahradního nářadí Gardena

gardena-logo

Patříme do skupiny
Husqvarna Group

husqvarna-group-logo