Rozlišujeme nerezovou ocel

V kovovýrobě se stejně jako ve strojírenství a v jiných podobných oborech pracuje s hutními materiály, z nichž se leccos vyrábí. Skupina hutních materiálů je však opravdu velká, spadají do ní například jäkly, ocel, nerezová ocel nebo třeba plechy nebo profily. Konkrétně na nerezovou ocel se podívejme trochu zblízka. Málokdo ví, že se rozlišuje či rozčleňuje na několik druhů.

S nerezovou ocelí se setkáme nejen ve zmiňovaných průmyslových odvětvích, ale také se s ní setkáme i třeba u lékařů. Z nerezové oceli jsou totiž vyrobeny nejedny chirurgické nástroje, které se používají jak při běžných prohlídkách, tak při chirurgických zákrocích. Samozřejmě i v domácnosti se nám ukrývá několik výrobků z nerezové oceli, hlavně v kuchyni se s nimi setkáme. Stejně jako dřez, tak i příbory nebo hrnce jsou z nerezové oceli vyrobené.

Při pohledu na výrobky z nerezové oceli se však nepozastavíme nad tím, jestli je vůbec tento hutní materiál nějak rozlišován nebo rozčleňován. Pojďme si ho proto rozlišit.

Nerezovou ocel rozdělujeme na

  • Austenitickou ocel
  • Martenzitickou ocel
  • Duplexní ocel
  • Feritickou ocel

Více o rozdělení nerezové oceli

Nerezová ocel se tedy dělí na čtyři druhy, a sice na zmiňovanou austenitickou ocel, martenzitickou ocel, dále také na duplexní ocel a také na feritickou ocel. Austenitická ocel je nejvíce využívána, obsahuje totiž jako jediná nikl a také uhlík. Nepyšní se žádnými magnetickými vlastnostmi, využívána je hlavně v domácnostech či na místech nebo v institucích, kde se dbá na hygienu. Martenzitická ocel je zase daleko pevnější než první zmíněná ocel a využívá se hlavně v chemickém průmyslu, duplexní je velmi odolná vůči korozi za napětí. Co se týče posledního druhu nerezové oceli, a sice feritické oceli, ta je známá pro své dlouhodobé odolávání koroznímu prostředí mořské vody.

steeltec

Jsme hlavním výrobcem
zahradního nářadí Gardena

gardena-logo

Patříme do skupiny
Husqvarna Group

husqvarna-group-logo